01.08.22
Zakaz dostępu do mieszkania po śmierci członka rodziny
Jak uzyskać dostęp do mieszkania po śmierci, które zostało zapieczętowane przez policję? więcej»

KONTAKT


Prawo i finanse

HomePrawo i finanse › Zabezpiecz swoją finansową przyszłość

Zabezpiecz swoją finansową przyszłość

03.15.2015

Rozmowa z mecenasem Joanną Gwóźdź, doradcą prawnym zajmującym się planowaniem i zabezpieczaniem finansowej przyszłości, prawem spadkowym, a także sprawami home care medicaid i nursing home medicaid.

Jak to się stało, że została Pani prawnikiem?

Chociaż pochodzę z rodziny lekarzy, to właśnie prawo zawsze mnie inspirowało i pasjonowało. W Polsce ukończyłam prawo na Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, a później w Stanach nostryfikowałam swój tytuł magistra. Po zdaniu egzaminu prawniczego tzw. bar exam zostałam prawnikiem w USA, z czego szczególnie się cieszę, gdyż w swojej pracy mogę pomóc wielu rodakom, dla których zawiłości prawne są często zbyt skomplikowane.

Wiele polskich biznesów ucieka z Greenpointu. Pani zaś postanowiła otworzyć tutaj swoją kancelarię?

Jednak zanim zaczęłam pracować na własny rachunek znalazłam zatrudnienie w dużej amerykańskiej kancelarii prawniczej, która zajmowała się głównie tym co teraz robię. To mi umożliwiło zdobycie doświadczenia i praktyki na tyle, że czułam się pewnie otworzyć swoją kancelarie. Biuro na Greenpoincie, przy 188 Eckford Street, rozpoczęło działalność na początku marca i była to nieprzypadkowa decyzja. Greenpoint to doskonałe miejsce jeśli chce się świadczyć usługi dla Polaków ale i nie tylko. Teraz po pół roku działalności już wiem, że było to świetne posunięcie, gdyż wielu klientów trafia do mnie wprost z ulicy.

Jaki jest zakres usług świadczonych przez Pani biuro?

Zajmujemy się planowaniem i zabezpieczeniem przyszłości w kontekście posiadanego majątku i zasobów materialnych. Czyli co zrobić żeby majątek, który wypracowaliśmy przez lata był bezpieczny na wypadek różnych wydarzeń losowych i żebyśmy my, nasze dzieci, czy nasi bliscy, mogli z niego korzystać. Oprócz takiego planowania zajmuje się również sprawami spadkowymi. Przeprowadzam postępowania spadkowe w sądzie, zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i w Polsce, gdzie współpracuję blisko z kancelarią prawniczą prowadzoną przez mojego kolegę ze studiów. Współpracuję również z polskimi notariuszami. Załatwiam sprawy darowizn, wszelkich pełnomocnictw do podejmowania czynności prawnych w Polsce, bez konieczności wyjeżdżania tam za każdym razem.

Większość polskich prawników w metropolii zajmuje się prawem imigracyjnym?

To prawda, ale ja nie chciałam być kolejnym prawnikiem specjalizującym się w imigracji, wypadkach, czy też rozwodach. Chyba jako jedyny polski prawnik na Greenpoincie zajmuję się sprawami związanymi z finansowym planowaniem przyszłości, kwalifikowaniem się na home care medicaid i nursing home medicaid. Są to kwestie dość zawiłe wymagające głębszej analizy i niezbędnego doświadczenia. Ja staram się zawsze najpierw poznać indywidualną sytuację każdego z klientów, dlatego też oferuje pierwszą konsultację bezpłatnie. Podkreślam, sytuacja rodzinno-finansowa każdego z nas jest inna i wymaga różnych kroków z mojej strony w celu zabezpieczenia bliskich, samych siebie oraz naszego majątku. Najpierw muszę wiedzieć, czy w ogóle będę mogła takiej osobie pomóc. Kiedy już to wiem, mogę dopiero zdecydować jak najlepiej zabezpieczyć majątek. Zdarza się, że ktoś przychodzi do mnie żeby tylko spisać testament, ale w trakcie rozmowy okazuje się, że należy również sporządzić trust lub inne dokumenty w celu zapewnienia ochrony, zabezpieczenia oraz zagwarantowania bezpiecznego przekazania majątku najbliższym oraz zapewnienia sobie bezpieczenstwa na wypadek choroby czy starości.

Przybliżmy naszym czytelnikom termin trustu choć w ogólnym zarysie?

Jest dużo różnego rodzaju trustów. Ten, który zabezpieczy nasz majątek przed rachunkami medycznymi oraz przed utratą jego części w przypadku wysokich rachunków za szpital czy dom starców, czyli ogólnie mówiąc przed wierzycielami, nazywa się Irrevocable Trust. To jest rodzaj umowy np. między rodzicami i dziećmi, w której obie strony są partnerami. W skład trustu może zostać włączony określony majątek np. dom. Co to nam daje? W przypadku sytuacji losowej, kiedy to znajdziemy się nagle w szpitalu, lub wówczas kiedy wymagamy stałej opieki medycznej, czy też mamy duże wydatki związane z leczeniem, trust zabezpiecza nasz majątek przed naszymi potencjalnymi wierzycielami w taki sposób, że nasz majątek nie jest dla nich dostępny. Daje nam także możliwość zakwalifikowania się na medicaid, czyli otrzymania darmowej opieki medycznej zarówno w domu prywatnym jak i w domu starców, tutaj trzeba jednak pamiętać o rygorystycznych wymogach, dlategoteż należy zaczac planować wcześniej a nie w ostatniej chwili. Możemy również ustanowić trust dla naszych małoletnich, badź niepełnosprawnych dzieci.

Można w ten sposób oszczędzić dużo pieniędzy?

Oczywiście. Czasem setki tysięcy dolarów. Właśnie o to chodzi. Jeśli np. nasza mama lub żona, czy mąż, znajdą się w szpitalu lub będą wymagali stałej opieki i trzeba będzie korzystać z pielęgniarki, czy na stare lata z domu opieki społecznej. Wydatek na taką pomoc może wynieść tysiace dolarów miesięcznie. Nasz dom, który kupiliśmy za ciężko wypracowane pieniądze może w krótkim czasie przejść w ręce wierzycieli. Jeśli jest on częścią trustu tak się nie dzieje. Do tego co jest w truście tacy wierzyciele nie mają dostępu i nie bierze się tego pod uwagę przy kwalifikowaniu się do medicaid home care lub nursing home pod warunkiem, że odpowiednio wcześnie przeprowadzi się proces założenia trust, bowiem obowiązują tu bardzo rygorystyczne zasady i reguły kwalifikowania się na te programy. Dlatego ważne jest aby nie czekać zbyt długo….

Kto może być Pani klientem? To chyba stateczne osoby z zasobnym portfelem?

Nic bardziej mylnego. Klientem mojego biura może być praktycznie każda osoba, która poważnie i odpowiedzialnie podchodzi do kwestii swoich finansów. Planowanie swojej przyszłości najlepiej odpocząć od zaraz i wiek oraz stan konta nie mają tutaj większego znaczenia. Miałam klientkę, której mąż dostał zawału w wieku 38-lat, zmarł, zostawił ją i dwójkę dzieci, nie mając żadnych dokumentów prawnych, które zabezpieczałyby ich i ich dzieci.

Jak więc najlepiej zabezpieczyć swoją finansową przyszłość ?

Każdy z nas powinien mieć: testament, power of attorney, czyli pełnomocnictwo do wykonywania czynności prawnych i health care proxy, czyli pełnomocnictwo do podejmowania decyzji medycznych, w których to dokumentach wyznaczamy bliskie I zaufane nam osoby, aby w razie potrzeby mogły za nas decydować, czy też podejmować decyzje.

Testament wchodzi w życie tylko w momencie naszej śmierci, czyli uprzednio może być zmieniany wielokrotnie. Jest to dokument, w którym wyznaczamy osoby, które będą po nas dziedziczyć, zabezpieczamy małoletnie, niepełnosprawne dzieci, chorych rodziców, małżonków itp. Power of attorney i health care proxy zaczynają działać w przypadku określonej potrzeby i są ważne do momentu śmierci. Na przykład gdy mąż miał zawał. Po to by w jego imieniu decydować we wszelkich sprawach dnia codziennego i medycznych musimy zostać wyznaczeni przez sąd jako prawni opiekunowie (Legal Guardian). Taka procedura sadowa może trwać nawet pół roku zanim sąd podejmie decyzję. Jeśli mamy te dokumenty możemy zacząć działać od razu. Tak więc te trzy dokumenty to niezbędne minimum. Następny krok to może być wspomniany wcześniej trust. Jednak, tak jak już nadmieniłam, każda sprawa jest inna i wszystkie osoby, które chcą wiedzieć jakie rozwiązania będą w ich przypadku najlepsze, zapraszam na darmowe, indywidualne konsultacje do swojego greenpoinckiego biura.

Dziękuję za rozmowę.

Dziękuję.

Po więcej informacji i bezpłatną konsultację, dzwoń: 718-349-2300